Higiena psychiczna - zadbaj o szczęście!
Stres, coraz szybszy styl życia i nadmiar obowiązków mogą powodować uczucie przytłoczenia.
Dbanie o higienę psychiczną jest rzeczą trudną, ale stanowi podstawę naszego dobrego samopoczucia i zadowolenia z życia.

Life

Pomiędzy realizacją zawodową a codziennymi obowiązkami, warto zagospodarować chwilę dla siebie. Umiejętność znalezienia odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a przyjemnościami to zdobywanie świadomości i odpowiednie zarządzanie własnym życiem. Jeśli cały dzień spędzamy w biegu, w wolnej chwili dla równowagi wyciszmy się, oddajmy medytacji. Myślenie i analizowanie na spokojnie ukoi nerwy, sprawi, że nie zapomnimy o niczym ważnym. 
Bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia psychicznego odgrywa pozytywne myślenie - już samo wyobrażanie sobie rzeczy miłych sprawia, że czujemy się lepiej.
Jak wiadomo, zdrowie to dobrostan fizyczny, psychiczny oraz społeczny.
Tylko kiedy te wszystkie trzy elementy są ze sobą w symbiozie, mówić można o pełni zdrowia. Utrzymanie higieny psychicznej
na wysokim poziomie okazuje się jednak w XXI wieku dość trudnym zadaniem.
Spowodowane jest to ciągłym stresem, ogromem obowiązków jakie człowiek ma do wykonania ale także poczuciem ciągłej presji bycia ocenianym.

Powyższe czynniki (których jest znacznie więcej niż te wymienione) skutkują różnymi chorobami psychicznymi takimi jak: depresja, nerwica, załamanie nerwowe. W obliczu tych niepokojących informacji niezwykle istotne jest więc dbanie o własną higienę osobistą. Pojawia się z pewnością w tym momencie pytanie jak to zrobić?
Mówiąc najprościej warto w ciągu dnia zrobić coś dla siebie, coś co nas zrelaksuje, odpręży, uspokoji.
Myślę, że dla każdego z nas jest to zupełnie coś innego. Może być to relaksująca kąpiel wieczorem, a może medytacja na dzień dobry. Bardzo popularnym sposobem odstresowania się jest także sport.

Aktywność fizyczna nie tylko rozładuje wszelkie napięcia organizmu ale również wyzwala hormon szczęścia, co jest jego dodatkowym atutem. W przypadku uprawiania sportu nie tylko dbamy o poprawę naszego komfortu psychicznego ale także o poprawę kondycji i sylwetki. A więc łączymy poprawę naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego.
Popularne w ostatnim czasie stało się bieganie, nordic walking ale może być to też pływanie, spacer, taniec itp.

Jak widać sport posiada wiele zalet może warto więc pomyśleć o takim sposobie na stres?
Innym jeszcze sposobem walki z napięciami jest muzykoterapia.
Muzykę można łączyć z tańcem, można także włączyć muzykę relaksacyjną z odgłosami ptaków, szumem morza i przenieść się na chwilę w inny wymiar. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje ale także redukuje stres
i pozwala z dystansem podejść do codzienności.
Podsumowując myślę, że warto pomyśleć o komforcie psychicznym dla własnego dobra. Czasy w jakich przyszło nam żyć obfitują w wiele nieprzyjemnych i trudnych sytuacji z którymi musimy się borykać nie róbmy tego kosztem naszego zdrowia. Stres został uznany za chorobę XXI wieku, wiele dolegliwości, z którymi się borykamy ma swój początek właśnie w nim.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o swój komfort psychiczny w sposób dowolny - każdy będzie dobry aby zredukować poziom złych emocji do zera.